Medal Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego za Popularyzację Fizyki
im. Profesora Ignacego Adamczewskiego


Dnia 14 czerwca 2011 roku Kapituła Medalu przyznała to zaszczytne wyróżnienie dr Stanisławowi Zacharze w uznaniu całokształtu jego działalności w dziedzinie popularyzacji fizyki. Wręczenie Medalu odbyło się 5 listopada 2011 roku.

adamczew2011
Przewodniczący OG PTF dr hab. Jarosław Rybicki oraz prof. dr hab. J. Sienkiewicz, dziekan WFTiMS PG, wręczają Medal im. Profesora Ignacego Adamczewskiego tegorocznemu laureatowi.
(fot. Tomasz Wąsowicz) .


Dr Stanisław Zachara urodził się 5 maja 1940 roku w Ćwikowie w województwie Małopolskim. Chociaż pracę doktorską obronił z zakresu fizyki atomowej i cząsteczkowej to od początku swojej aktywności zawodowej poświęcił się dydaktyce fizyki, najpierw, jako pracownik Zakładu Dydaktyki Fizyki WSP w Gdańsku, a od roku 1996, przez trzy kolejne kadencje, jako dyrektor ds. dydaktycznych w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego . Laureat głosił tezę, że uprawianie fizyki, uczenie się jej i nauczanie pozwala na kształtowanie społeczeństwa ludzi mądrych w skutecznym myśleniu i działaniu. Dlatego też jego starania nakierowane były głównie na kształtowanie efektywnej dydaktyki fizyki wśród kandydatów na przyszłych nauczycieli fizyki. Pracował także nad opracowaniem metod wpływania na zwiększenie zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi. Ponadto dr Zachara wiele wysiłku włożył w organizację i prowadzenie wykładów popularnych z fizyki dla uczniów szkół średnich. Wykłady te ilustrowane licznymi demonstracjami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej Trójmiasta. Równolegle, dr Stanisław Zachara zaangażowany był w działalność Oddziału Gdańskiego PTF, jako wielokrotny członek zarządu, sekretarz i korespondent do ,,Postępów Fizyki''. Brał też czynny udział przy organizacji XXVIII i XXXVII Zjazdu Fizyków Polskich. Dorobek naukowy laureata obejmuje jedną książkę, 16 publikacji, szereg komunikatów na zjazdach i konferencjach oraz 39 patentów.

T.J. Wąsowicz, Postępy Fizyki 63 (2), 95 (2012)